U okviru borbe protiv korupcije, Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije sprovelo je veliku akciju hapšenja u Nišu. Uhapšeno je 13 osoba zbog sumnje da su izvršile krivično delo nesavestan rad u službi i zloupotrebu službenog položaja, čime su pričinili značajnu finansijsku štetu Gradu Nišu. Među uhapšenima su bivši i aktuelni visoki funkcioneri, direktori javnih preduzeća i institucija.
Detalji akcije hapšenja u Nišu
Pripadnici Odeljenja za borbu protiv korupcije, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, sproveli su akciju koja je rezultirala hapšenjem 13 osoba. Dve osobe su i dalje u bekstvu i za njima se intenzivno traga.
Uhapšeni su:
- I. M. (1979), bivši direktor JKP „Medijana“;
- D. D. (1961), bivša zamenica gradonačelnice Grada Niša;
- V. I. (1968), bivša pomoćnica gradonačelnice Niša;
- M. J. (1955), direktor Doma zdravlja u Nišu;
- G. M. (1987), bivši direktor JKP „Naissus“ Niš;
- S. R. (1966), direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Nišu;
- S. S. (1974), sekretar Crvenog krsta u Nišu;
- M. S. (1974), direktor Instituta za javno zdravlje u Nišu;
- M. P. (1982), bivši direktor Veterinarskog specijalističkog instituta „Niš“;
- M. A. (1990), direktor Veterinarskog specijalističkog instituta „Niš“;
- S. M. (1971), načelnik Uprave za vanredne situacije u Nišu;
- D. T. (1981), policijski službenik PU Niš;
- A. T. (1981), načelnik u Komandi Kopnene vojske.
Osumnjičeni su, kako se navodi, kao članovi Štaba za vanredne situacije Grada Niša, doneli zaključke koji su omogućili proglašenje vanredne situacije u gradskim opštinama. Umesto da sprovedu postupak javnih nabavki u skladu sa zakonom, oni su se pozvali na Zakon o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama, iako za to nije bilo realne potrebe.
Ovim potezom omogućili su da određene privatne firme, uključujući „Vodomonter“ iz Lalinca i PD „Sim puk gradnja“ doo iz Malošišta, dobiju poslove bez javnog tendera. Radovi na izgradnji vodovodne i kanalizacione mreže u Nišu su finansirani po znatno većim cenama od tržišnih vrednosti, što je dovelo do oštećenja budžeta grada za iznos od 843.336.450 dinara.
Svi osumnjičeni će, uz krivične prijave, biti privedeni nadležnom tužilaštvu, gde će se protiv njih voditi dalja istraga. Policija i nadležne institucije nastavljaju rad na suzbijanju korupcije na teritoriji Srbije, a očekuje se da će se ova akcija proširiti i na druge sumnjive ugovore i javne nabavke u Nišu i šire.
Borba protiv korupcije ostaje jedan od prioriteta Ministarstva unutrašnjih poslova, a građani se pozivaju da prijave svaku sumnjivu aktivnost nadležnim organima.